Herbaty liściaste – jakie mają właściwości zdrowotne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Herbaty liściaste zawierają kofeinę i inne związki, które zapewniają korzyści zdrowotne. Niektóre badania sugerują, że pewne rodzaje herbat mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu, chronić przed chorobami serca, zapobiegać niektórym rodzajom raka, a nawet spowalniać starzenie.

Nie ma jednak dowodów na to, że picie zielonej lub czarnej herbaty sprawi, że będziesz żył dłużej lub zdrowiej. Należy również pamiętać, że niektóre herbaty zawierają dużą ilość kofeiny, która może powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy i bezsenność.

Oto, co naukowcy wiedzą o korzyściach zdrowotnych płynących z picia herbaty:

Zdrowie dla serca

Zielona herbata może zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu LDL („złego”) cholesterolu, ciśnienia krwi i stresu oksydacyjnego (procesu związanego ze starzeniem się). Badania sugerują, że czarna herbata również może obniżać ryzyko chorób serca, ale dowody nie są tak mocne jak w przypadku zielonej herbaty.

Zapobieganie nowotworom

Zarówno zielona, jak i czarna herbata zawierają przeciwutleniacze zwane katechinami, które mogą blokować enzymy zaangażowane we wzrost i rozwój guzów. Istnieją jednak ograniczone dowody na to, że picie herbaty zmniejsza ryzyko wystąpienia raka u ludzi.

Poprawia nastrój

Wykazano, że zielona herbata poprawia nastrój, prawdopodobnie ze względu na zawartość kofeiny. Badania wykazały również, że zielona herbata może zmniejszać lęk i depresję u osób cierpiących na te schorzenia. Czarna herbata nie była tak szeroko badana pod kątem jej wpływu na nastrój i niepokój.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pojazdy elektryczne dla dzieci – co jest warte uwagi?
Pojazdy elektryczne dla dzieci – co jest warte uwagi?
Pojazdy elektryczne dla dzieci są coraz popularniejszą formą zabawek. Wiele dzieci łatwiej angażuje się w taką formę zabawy, dzięki czemu […]
Czy warto wynająć jacht na wakacje?
Czy warto wynająć jacht na wakacje?
Wakacje na jachcie to ciekawy sposób na udane wakacje. Korzystając z jachtów oferowanych przez firmy specjalizujące się w ich wynajmowaniu, […]
Jak wymienić toner w drukarce?
Jak wymienić toner w drukarce?
Wymiana kasety z tonerem nie jest trudna. Kaseta z tonerem jest częścią eksploatacyjną drukarki laserowej. Zawiera ona toner, czyli pigment, […]
Ostatnie wpisy
Polecamy