Każdy laptop w swoim zamierzeniu ma być komputerem przenośnym. Posiada więc wbudowaną lub dołączaną baterię, która umożliwia pracę bez podłączenia do sieci energetycznej. Sprawia to, że sprzętu można używać praktycznie w każdym miejscu, gdzie tylko tego chcemy lub gdzie potrzebujemy. Sprawdzamy jakie są różnice pomiędzy akumulatorami, ponieważ bywają one naprawdę spore i zdarza się to nawet w obrębie jednego modelu komputera.
Zaraz po wielkości i wymiarach fizycznych, najważniejszym parametrem każdej baterii jest ilość prądu, którą jest zdolna przechować. Wyraża się ją najczęściej w amperogodzinach (Ah) lub watogodzinach (Wh). Mimo, że sama wartość może nam niewiele mówić, to wystarczy zapamiętać że im jest ona większa, tym dłużej urządzenie podziała bez podłączenia do sieci 230 V. Różne rodzaje akumulatorów i ich dokładne parametry możemy obejrzeć na przykład na tej stronie: https://przenosne.pl/pol_m_Baterie_Baterie-do-laptopow-200.html. Zauważymy, że pojawiają się tam też akumulatory zamienne, które nie pochodzą bezpośrednio od producenta danego sprzętu. Dzięki nim można wciąż używać pełnej funkcjonalności starego laptopa, do którego nie ma już oryginalnych części.
W nowych komputerach przenośnych coraz powszechniejsze są systemy szybkiego uzupełniania energii w baterii. Dzięki nim możliwe jest podładowanie akumulatora od 0% do 80% (najczęściej) w czasie krótszym niż godzina. By ten system działał, musi obsługiwać go zarówno sam laptop jak i ładowarka. Bateria do laptopa Dell, która pozwala na wykorzystanie powyższego systemu, również jest wykonana inaczej. Wewnątrz znajduje się dodatkowe chłodzenie, ponieważ ogniwa mocno się nagrzewają i trzeba odprowadzać z nich ciepło.