Co jest produkowane z ceramiki?

Ceramika jest jednym z bardzo uniwersalnych materiałów, który z uwagi na swoje właściwości wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, lecz w niektórych są one szczególnie cenne. Co produkuje się z ceramiki?

Budownictwo i transport

Jest to materiał o wielu właściwościach nieodzownych przy pracach budowlanych, bowiem jest odporny na wysokie temperatury, wiele czynników chemicznych, a także ścieranie i posiada przy tym atuty izolacyjne. Z tego względu mówi się o specjalnej kategorii ceramiki budowlanej, wykorzystywanej zarówno przy pracach konstrukcyjnych (cegły, dachówki czy pustaki), sanitarnych (umywalki, pisuary), jak i wykończeniowych (przede wszystkim płytki ścienne i posadzki). Ze względu na swoją charakterystykę ceramika świetnie sprawdza się także w produkcji pojazdów. W szczególności mowa tu o elementach narażonych na bardzo duże temperatury (np. silnik) czy też ścieralność (stąd hamulce ceramiczne).

Ceramika artystyczna

Ceramika stanowi także bardzo ozdobny materiał, który odpowiednio zastosowany doskonale nadaje się do naczyń i całych zastaw. Produkowane są z nich zarówno ozdobne filiżanki, jak i talerze ceramiczne prostokątne oraz okrągłe, a także półmiski. Poza swoją funkcjonalnością elementy te mogą być niezwykle ozdobne, a styl często dopasowany jest do określonego regionu. Bardzo słynna jest ceramika w Bolesławcu, która znana jest od lat nie tylko w Polsce, ale i w wielu zakątkach Europy. Elementy takiego wyposażenia mogą stanowić zarówno wystrój kuchni, jak i szykowny prezent. Zastawa stołowa z ceramiki jest też nieodzowna na wypadek wystawnych obiadów.

Zostaw komentarz

trzy × 3 =