Z jakich materiałów muszą być wykonane zabawki dla dzieci?

Właściwie dobrana zabawka pomoże dziecku doskonalić zdobyte już umiejętności i rozwijać nowe. Rynek produktów jest niezwykle pojemny i nieustannie się rozwija co sprawia, że sklepowe półki uginają się pod ciężarem i ilością kolorowych zabawek i akcesoriów. Ich wybór nie powinien być jednak przypadkowy.

Substancje i tworzywa niebezpieczne

Podstawowym wymogiem wyboru odpowiednich produktów dla dzieci musi być ich bezpieczeństwo, przez które rozumie się jakość i materiał z jakiego zostały wykonane oraz to, czy nie zawierają w sobie małych, potencjalnie niebezpiecznych elementów jak guziczki, tasiemki czy metalowe druciki. Zabawki dla maluchów wykonuje się głównie z drewna, plastiku, gumy i wszelkiej maści materiałów, jak plusz czy bawełna. Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów: przede wszystkim dotyku i smaku. Dlatego wybierając odpowiednią zabawkę, należy się upewnić, że nie jest pokryta ołowiem ani innymi toksycznymi substancjami stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia naszego dziecka. Zabawki wykonane z miękkich materiałów powinny nadawać się do prania w pralce, pozwalając tym samym na usunięcie bakterii i zanieczyszczeń.

Obowiązkowe certyfikaty i atesty

Zabawki muszą pochodzić ze znanych i sprawdzonych źródeł. Warto je kupować w sklepach, które dbają o najwyższą jakość swojego asortymentu, jak np. sklep Amely. Akcesoria te muszą mieć obowiązkowe certyfikaty (np. Instytutu Matki i Dziecka). Wielu producentów świadomie wprowadza klientów w błąd, umieszczając tylko oznaczenie CE, co w teorii oznacza, że dany produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa UE. Dotyczy to zwłaszcza zabawek pochodzących z rynków, w których nie podchodzi się rygorystycznie do bezpieczeństwa produktów. Czołowi producenci zdają sobie jednak sprawę z powagi sytuacji, dlatego ich produkty, np. zabawki skip hop są odpowiednio przebadane pod kątem bezpieczeństwa, dzięki czemu nie zagrażają maluchom.

Zostaw komentarz

dwa × pięć =