Dyfuzory napowietrzające drobnopęcherzykowe służą do napowietrzania. Możemy je podzielić na dyfuzory talerzowe – także nazywane dyskowymi, jak i również rurowe. Dzieli się je ze względu na ich kształt. Stosujemy je do napowietrzania zarówno ścieków, jak i wody.
Dyfuzory napowietrzające charakteryzują się bardzo dużą żywotnością oraz niskimi kosztami montażu, zakupu, jak i samej eksploatacji. Tego rodzaju dyfuzory stosowane mogą być zarówno do pracy ciągłej, jak i przerywanej. Możemy je wykorzystywać do drobnopęcherzykowego napowietrzania w różnego rodzaju oczyszczalniach między innymi: komunalnych, przydomowych, stawach rybnych, oczkach wodnych lub stacjach uzdatniania wody.
Na rynku istnieje szeroki i bogaty wybór dostępnych modeli dyfuzorów. Jeżeli potrzebujemy tego typu sprzętu, to warto zajrzeć na stronę http://stagum-eko.pl/oferta/dyfuzory-rurowe/. Jest również możliwość, aby łączyć je w systemy napowietrzania. Mogą one wówczas działać w dużym zakresie, jeżeli chodzi o wydajność, zaczynając od małych basenów na karpie, zbiorników na ryby, oczyszczalni przydomowych, ogrodowych oczek wodnych, a kończąc na dużych obiektach takiego typu jak przemysłowe czy to komunalne oczyszczalnie ścieków, stawy hodowlane, duże stacje uzdatniania wody lub zbiorniki wodne.
Rękawy dyfuzorów drobnopęcherzykowych wykonywane są z różnorodnych materiałów. Przy napowietrzaniu ścieków sprawdza się świetnie kilka rodzajów substancji żywico-pochodnych. Najpopularniejszym materiałem jest EPDM. Przez okres ostatnich lat ten materiał testowany był w różnych wersjach w przemysłowych, jak i miejskich oczyszczalniach ścieków i sprawdził się tam znakomicie.
Dyfuzorów silikonowych zaleca się stosować w oczyszczalniach przemysłowych, gdzie olej, tłuszcz, a także węglowodory aromatyczne sprawiają najwięcej kłopotów i problemów, a materiał EPDM wówczas koroduje.