Ludzie coraz częściej dyskutują na temat żywności ekologicznej. Część osób uważa, że nie różni się ona niczym od produktów konwencjonalnych. Niezależnie od wartości odżywczych produkcja takiej żywności wymaga całkiem odmiennych metod. Jakie są podstawowe różnice między tradycyjnymi produktami, a ich wersjami ekologicznymi?
Podstawowa różnica w produkcji wynika z użycia różnorodnych związków chemicznych, których celem jest optymalizacja plonów. Chodzi tu głównie o różnego rodzaju nawozy i pestycydy. Rolnictwo ekologiczne stawia też częściej na odnawialne źródła energii. Wpływa to często na wyższą i naturalniejszą jakość produktu. Produkcja niekonwencjonalna bierze również pod uwagę ochronę krajobrazu i jak najmniejszy wpływ na obiekty naturalne. Priorytetem jest również ochrona okolicznych wód i gruntów.
Produkcja żywności ekologicznej nie nastawia się na maksymalizację plonu, co wiąże się z jego jakością. Najczęściej takie produkty są po prostu zdrowsze i nie zawierają szkodliwych substancji. Dla wielu osób oprócz zdrowia własnego jest także wpływ na środowisko. Co prawda istnieją spory o to, czy nie wykorzystuje się przez to więcej terenów uprawnych, ale ogólny bilans plusów i minusów jest jak najbardziej dodatni.
Żywności ekologicznej nieustannie przybywa, o czym świadczy przykładowo ilość produktów w tego typu miejscach. Jeśli interesuje nas eko sklep Katowice jest miastem, gdzie takie znajdziemy z łatwością. W ich asortymencie znajdziemy zarówno warzywa, owoce, mięsa, ryby, jak i pieczywo. Specjalne działy w sklepach mają też fani diet, przykładowo wegańskiej. Ekologiczne bywają już nawet słodycze, co świadczy o stale rozwijającej się branży.