Ilość dostępnych kategorii prawa jazdy jest spora. Dla osoby nie obeznanej z tematem może stanowić niemałą łamigłówkę. Większość z nas zapewne kojarzy, że do kierowania autem osobowym potrzebne są uprawnienia kategorii B. Kurs można zrobić w normalnym trybie oraz przyspieszonym, o czym można dowiedzieć się na http://prymus-osk.pl/kurs-prawa-jazdy/szybki-kurs/. Co jednak w przypadku większych pojazdów, motocykli, lub zestawów z przyczepami? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Większość osób jako swoją pierwszą kategorię wybiera B, ponieważ pozwala ona jeździć zwyczajnym samochodem. Przydaje się w bardzo wielu sytuacjach w życiu, stąd mnóstwo ludzi zapisuje się na kurs już w wieku 18 lat. Zdecydowanie warto posiadać te uprawnienia, nawet jeśli nie będziemy od razu mieć własnego auta. Prawo jazdy kat B w Poznaniu możemy robić w jednym z wielu ośrodków szkolenia kierowców, stąd często wybór jest trudny. Najlepiej wybrać miejsce polecane przez znajomych, lub poszukać opinii w sieci.
Niektórzy zaczynają swoją przygodę z uprawnieniami od kategorii A, która pozwala prowadzić motocykle. Można ją zdać całkowicie samodzielnie, nie potrzeba do tego żadnego innego prawa jazdy. Jeśli natomiast chcemy być kierowcą zawodowym, jeździć ciężarówkami lub autobusami, potrzebujemy odpowiednio kategorii C lub D, a także uprzednio zdanej kat. B. Możliwość holowania przyczep lub naczep daje z kolei podkategoria E, która dopisywana jest do tej głównej. Stąd na blankiecie prawa jazdy znajdziemy pozycje takie jak B+E, C+E oraz D+E. W przypadku tej pierwszej szkoły jazdy oferują przyspieszone kursy, ponieważ jazda autem osobowym z cięższą przyczepą nie jest tak trudna do opanowania.