Mierniki elektryczne kontrolno-pomiarowe – jakie mają zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mierniki elektryczne kontrolno-pomiarowe służą do pomiaru parametrów elektrycznych, takich jak prąd, napięcie, rezystancja, moc, częstotliwość i tak dalej. Elektryczny miernik kontrolny składa się z elementu wyczuwającego (czujnika elektrooptycznego lub przetwornika), który przekształca mierzoną wielkość w sygnał elektryczny, który jest następnie przetwarzany przez elektronikę miernika.

Istnieje wiele różnych typów mierników elektrycznych, które mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań. Mierniki elektryczne są wykorzystywane w następujących obszarach:

Pomiar napięcia

Napięcie jest jednym z parametrów elektrycznych, które można zmierzyć za pomocą elektrycznego miernika kontrolnego lub pomiarowego. Napięcie jest zwykle mierzone za pomocą woltomierza, który ma dwa zaciski. Gdy przez zaciski przechodzi prąd elektryczny, na tarczy woltomierza przesuwa się igła, która pokazuje wartość napięcia w danej chwili.

Pomiar prądu

Prąd jest kolejnym ważnym parametrem, który można zmierzyć za pomocą elektrycznego miernika kontrolnego lub pomiarowego. Urządzenie to posiada tylko jeden zacisk i ruchomą igłę wskazującą przepływ prądu przez niego w danym momencie. Miliamperomierz (mA) mierzy miliampery, natomiast amperomierz (A) mierzy ampery.

Pomiar rezystancji

Opór jest kolejnym ważnym parametrem elektrycznym, który może być mierzony za pomocą miernika elektrycznego lub kontrolnego. Wartość oporu zależy od badanego materiału oraz jego długości, szerokości i grubości. Urządzenie zwane omomierzem (Ω) służy do pomiaru oporu poprzez przepuszczanie prądu przez dwa zaciski ze znanym napięciem przyłożonym w poprzek nich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przenośnik taśmowy – jakie są jego rodzaje?
Przenośnik taśmowy – jakie są jego rodzaje?
Przenośniki taśmowe są rodzajem systemu przenoszenia materiałów, który jest używany w fabrykach i magazynach od dziesięcioleci. Systemy te są zwykle […]
Wybór wózka dla naszej pociechy – jak się w tym nie pogubić?
Wybór wózka dla naszej pociechy – jak się w tym nie pogubić?
Przygotowywanie wyprawki dziecka to bardzo trudna sprawa, która wymaga wielu przemyśleń i często wielogodzinnego poszukiwania interesujących nas informacji. Zależy nam […]
Badania naukowe – jedyne rzetelne źródło informacji
Badania naukowe – jedyne rzetelne źródło informacji
Od marca pandemia SARS CoV-2 pochłonęła już ponad milion istnień, przekraczając istotny próg psychologiczny w postrzeganiu zaraz. Obecny model przyswajania […]
Ostatnie wpisy
Polecamy