Mierniki elektryczne kontrolno-pomiarowe – jakie mają zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mierniki elektryczne kontrolno-pomiarowe służą do pomiaru parametrów elektrycznych, takich jak prąd, napięcie, rezystancja, moc, częstotliwość i tak dalej. Elektryczny miernik kontrolny składa się z elementu wyczuwającego (czujnika elektrooptycznego lub przetwornika), który przekształca mierzoną wielkość w sygnał elektryczny, który jest następnie przetwarzany przez elektronikę miernika.

Istnieje wiele różnych typów mierników elektrycznych, które mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań. Mierniki elektryczne są wykorzystywane w następujących obszarach:

Pomiar napięcia

Napięcie jest jednym z parametrów elektrycznych, które można zmierzyć za pomocą elektrycznego miernika kontrolnego lub pomiarowego. Napięcie jest zwykle mierzone za pomocą woltomierza, który ma dwa zaciski. Gdy przez zaciski przechodzi prąd elektryczny, na tarczy woltomierza przesuwa się igła, która pokazuje wartość napięcia w danej chwili.

Pomiar prądu

Prąd jest kolejnym ważnym parametrem, który można zmierzyć za pomocą elektrycznego miernika kontrolnego lub pomiarowego. Urządzenie to posiada tylko jeden zacisk i ruchomą igłę wskazującą przepływ prądu przez niego w danym momencie. Miliamperomierz (mA) mierzy miliampery, natomiast amperomierz (A) mierzy ampery.

Pomiar rezystancji

Opór jest kolejnym ważnym parametrem elektrycznym, który może być mierzony za pomocą miernika elektrycznego lub kontrolnego. Wartość oporu zależy od badanego materiału oraz jego długości, szerokości i grubości. Urządzenie zwane omomierzem (Ω) służy do pomiaru oporu poprzez przepuszczanie prądu przez dwa zaciski ze znanym napięciem przyłożonym w poprzek nich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować bankiet w plenerze?
Jak przygotować bankiet w plenerze?
Organizacja plenerowego bankietu wiąże się dzisiaj z szeregiem różnych czynności, które mogą usprawnić jego przebieg i obniżyć koszty takiego wydarzenia. […]
Jak zadbać o dobre warunki świń w chlewni?
Jak zadbać o dobre warunki świń w chlewni?
Warunki przetrzymywania zwierząt hodowlanych coraz częściej pojawiają się na językach Polaków. Ta sytuacja dotyczy również trzody chlewnej, której utrzymanie wymaga […]
Praktyczny pomysł na prezent
Praktyczny pomysł na prezent
W czasach, w których wszyscy wszystko mają, ciężko jest wymyślić dobry prezent sprawiający radość. Warto jednak skupić się na praktycznych […]
Ostatnie wpisy
Polecamy