Kiedy opłaca się wynająć biuro?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z rozwojem firmy każde przedsiębiorstwo potrzebuje w pewnym momencie własnej przestrzeni biurowej. Wpływa na to ogólna ekspansja i przede wszystkim wzrost ilości pracowników. Jedną z najchętniej wybieranych możliwości jest wtedy po prostu wynajem odpowiedniego miejsca. Kiedy będzie się to opłacało? 

Jakie są alternatywy? 

Rozważając to kiedy opłaca się wynajęcie biura, warto zwrócić uwagę na to jakie są alternatywy. Nawet najmniejsza, jednoosobowa firma musi zarejestrować swoją siedzibę, lecz w przypadku freelancerów czy mikro przedsiębiorców dodatkowa przestrzeń robocza jest tak naprawdę niepotrzebna. Wtedy rejestruje się spółkę pod adresem domowym lub korzysta z popularnych obecnie usług wirtualnych biur. W tych wynajmuje się właściwie tylko adres, a z pomieszczeń można korzystać okazyjnie, zależnie od zawartej umowy.

Jeżeli jednak rozwijamy działalność i naprawdę potrzebujemy już miejsca dla pracowników to pozostają dwie opcje: wybudowanie własnego budynku lub wynajem powierzchni biurowych. Ten pierwszy wariant będzie bardzo kosztowny i wiążący, dlatego obecnie do łask powraca właśnie wynajmowanie biur, z którym wiąże się też szereg korzyści. 

Zróżnicowane oferty

Obecnie na rynku można znaleźć naprawdę wiele ofert dotyczących wynajmu budynków czy poszczególnych pomieszczeń pod siedzibę firmy. Można zatem znaleźć przestrzenie odpowiednie właściwie pod każdy charakter działalności. Jest to także dogodne rozwiązanie pod kątem przedsiębiorców poszukujących dostępu do nowoczesnych technologii. Aktualnie tworzone biura często posiadają już gotową infrastrukturę, właśnie w kontekście poszukujących swojego miejsca firm o profilu choćby informatycznym.

Należy brać również pod uwagę to, że wynajmując biuro zyskujemy przeważnie miejsce w dobrej lokalizacji, gdzie istnieje także zaplecze w postaci okolicznych lokali usługowych. Decydując się na własny budynek musimy często poszukiwać wolnej przestrzeni, co kończy się budową biura poza miastem, gdzie nie powstała jeszcze odpowiednia infrastruktura. 

Elastyczność

Jeśli nie mamy do czynienia z naprawdę ugruntowaną firmą, która posiada duże zaplecze pracowników to budowa własnego budynku jest przeważnie zupełnie nieopłacalna, w przeciwieństwie do wynajmu. W dobrze zlokalizowanych biurowcach można często zarezerwować dane piętro czy określone pomieszczenia i ewentualnie wynająć większą przestrzeń w razie potrzeby. W takich budynkach z reguły mieści się tak naprawdę kilka firm. Budując własne biuro, siłą rzeczy zdecydujemy się na większy budynek, gdyż będziemy rozpatrywali ewentualne potrzeby w przyszłości, a rozbudowa już istniejącego biurowca byłaby potem problematyczna.

Tym samym kończy się to czasami tym, że przez pewien okres czasu trzeba płacić za pokoje, które pozostają niezagospodarowane. Jako właściciel będziemy też odpowiadać za utrzymanie budynku i ponoć z tego tytułu dodatkowe koszty. Z tego względu w przypadku większości rozwijających się firm najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie wynajem. Znalezienie odpowiednich przestrzeni biurowych nie zawsze jest łatwe, lecz przeglądając liczne oferty z pewnością można znaleźć coś właściwego pod kątem prowadzonego przedsiębiorstwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak na co dzień utrzymać biuro w odpowiedniej czystości?
Jak na co dzień utrzymać biuro w odpowiedniej czystości?
Idealnie wysprzątane i czyste biuro stanowi prawdziwą wizytówkę firmy. Dokładnemu czyszczeniu powinno codziennie podlegać każde pomieszczenie – zarówno recepcja i […]
Co to jest system B2B? Przeczytaj, żeby się dowiedzieć!
Co to jest system B2B? Przeczytaj, żeby się dowiedzieć!
System B2B to skomputeryzowany system używany przez firmy do wymiany informacji, takich jak przetwarzanie zamówień i fakturowanie. Platforma B2B pomaga […]
Kiedy użycie folii bąbelkowej może okazać się niezbędne?
Kiedy użycie folii bąbelkowej może okazać się niezbędne?
Folia bąbelkowa znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jej struktura sprawia, że jest ona świetnym zabezpieczeniem dla wielu przesyłek. Folia tego […]
Ostatnie wpisy
Polecamy