Jak zadbać o dobre warunki świń w chlewni?

Warunki przetrzymywania zwierząt hodowlanych coraz częściej pojawiają się na językach Polaków. Ta sytuacja dotyczy również trzody chlewnej, której utrzymanie wymaga budowy specjalistycznej chlewni, w której spełnione zostaną określone warunki. Są one bardzo istotne nie tylko ze względu na uwarunkowania prawne, ale także na ogólny dobrostan zwierząt, który powinien być kluczową sprawą dla każdego rolnika. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że zachowanie świń w dobrej kondycji i zdrowiu pozwala na zmaksymalizowanie zysków.

Jak zbudować przyjazną zwierzętom przestrzeń?

Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary. Lochy, knury oraz prosięta mają odmienne wymagania dotyczące przestrzeni życiowej, dlatego bardzo ważne jest, żeby chlewnia była dostosowana do wieku, płci oraz ilości utrzymywanych osobników. Knur potrzebuje minimum 6m² powierzchni kojca, podczas gdy locha 3,5m². Ustawicznej wymiany wymaga słomiany podkład, ponieważ świnie to wbrew pozorom zwierzęta bardzo czyste. Muszą mieć one także stały dostęp do czystej i świeżej wody.

Nie inaczej ma się sprawa ze świeżym powietrzem. Wystarczy zajrzeć na stronę https://sklep.farmazuromin.pl/system-wentylacji-chlewni, żeby przekonać się, jak priorytetową kwestią jest odpowiedni i profesjonalny system wentylacji chlewni. Dzięki niemu zachowana jest prawidłowa cyrkulacja powietrza, które ulega ciągłej wymianie, a świnie mają zdecydowanie lepsze warunki chowu. Jest to jedna z tych rzeczy, o których hodowca absolutnie nie powinien zapominać.

Zostaw komentarz

jedenaście − 11 =