Jak praktycznie zaaranżować przestrzeń łazienki?

Łazienka to najpotrzebniejsze pomieszczenie w całym domu. Można obyć się bez sypialni, salonu czy garderoby, ale funkcjonowanie bez łazianki jest bardzo trudne i problemowe. Każdy człowiek musi się gdzieś myć, robić pranie, korzystać z toalety. Najlepiej, aby łazienka była duża i przestronna, ale najczęściej to pomieszczenie jest niewielkie. Dotyczy to głównie łazienek w blokach, które często mają 3-4 m2. Inaczej jest w domkach jednorodzinnych. Można w nich spotkać łazienki wielkości salonu, często w domu są dwa pomieszczenia tego typu. Jednak niezależnie od wielkości, każda łazienka powinna być prawidłowa zaprojektowana i wyposażona. Łazienka musi być nie tylko estetycznie urządzona, ale musi być przede wszystkim praktyczna, funkcjonalna, muszą się w niej mieścić wszystkie niezbędne sprzęty, środki czystości i kosmetyki. 

Łazienka – jak ją urządzić?

Kiedyś łazienki urządzone były bardzo prosto i klasycznie. Na ścianach standardowo położona była glazura we wzorki, na podłodze leżały płytki w podobnym stylu. Całość wyposażona była w jedno oświetlenie, wannę, ewentualnie kilka półek. Dzisiejsze łazienki wyglądają zupełnie inaczej, mogą mieć różne style, różną kolorystykę, mają wiele awangardowych, ciekawych rozwiązań. Są wygodne i komfortowe, często przypominają małe salony SPA. Modne i popularne są łazienki w stylu minimalistycznym, w których ważne są proste formy, stonowana kolorystyka. Inny, często wybierany styl to styl naturalny, który charakteryzuje połączenie bieli z brązem, beżem, dodatki z drewna, wikliny.

Jest też styl nowoczesny, geometryczny. Cechuje się zastosowaniem niektórych elementów, które są zdobione wzorami geometrycznymi. Mogą to być np. płytki podłogowe w czarno-białą szachownicę. Ważne, aby nie przesadzać i odważne elementy zrównoważyć spojonymi. Inny lubiany styl to retro. Łazienki urządzone w tym są ciepłe, przytulne, mają miękkie linie. Umywalki retro są stylizowane na dawne misy. Łazienka jest w ciepłych barwach, dodatki są przytulne, miękkie. Do tego stylu pasują duże lustra z drewnianymi ramami, bogato zdobione, armatura stylizowana na dawne lata. 

Od czego zacząć tworzenie łazienki?

Najważniejsze przy urządzaniu łazienki to dobry projekt. Łazienka musi być tak zaprojektowana tak, aby można się było w niej swobodnie poruszać. Przed każdym urządzeniem należy zostawić trochę wolnej przestrzenie, aby można było swobodnie wykonywać czynności higieniczne. Najczęściej łazienki są urządzane w jasnych kolorach, ale to nie jest reguła. Jednak, gdy łazienka jest mało, warto aby była jasna, dzięki temu będzie wydawała się większa. Efekt powiększenia nadadzą również duże lustra. Neutralne kolory do łazienek to biele, beże, brązy i szarości. Mogą być ożywione kolorowymi dodatkami. Ostatnio bardzo modne są naturalne motywy, cegły czy drewno. Oczywiście nie musi to być drewniana podłoga, ale w łazience świetnie sprawdzą się płytki imitujące drewno. Sprawią, że łazienka będzie elegancka, a jednocześnie ciepła i przytulna.

Obecnie rzadko płytki ceramiczne montuje się na wszystkich ścianach w łazience. Nierzadko niektóry ściany są pomalowane, a w glazurze są te, które są narażone na kontakt z wodą. Często na pojedyncze ściany kładzie się tapety lub tynki strukturalne. Typowa armatura łazienkowa jest najczęściej w odcieniach bieli, ale można również wannę kompakt czy bidet w innych barwach, najczęściej jest to czarny lub grafitowy. Urządzenia w tych kolorach pasują do dużych, przestrzennych łazienek. 

W łazience musi być wanna albo kabina prysznicowa. Wybór zależy od gustu i upodobań właściciela. Jeżeli ktoś lubi kąpiele, może zdecydować się na wannę. Są różnych rozmiarów, zmieszczą się nawet w niedużej łazience. Można też wybrać rozwiązanie pośrednie, czyli wannę z zabudową. Oprócz wanny czy kabiny w łazience jest jeszcze niezbędna umywalka. Jeśli łazienka nie ma wanny, to dobrze, aby umywalka była większa. Będzie służyła do mycia zębów, rąk czy przepłukania ubrań czy drobiazgów. Umywalka może być w zestawie z szafką łazienkową. To bardzo dobre rozwiązanie pozwoli zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania drobiazgów. Często łazienki połączone są z toaletą, stanowią jedno pomieszczenie.

W tym wypadku można zdecydować się na kompakt wolnostojące lub podwieszany. Wybór również zależny jest od gustu lokatorów. Większość osób w łazience oprócz sprzętu do higieny osobistej, ma też pralkę. To istotny, choć zajmujący dużo miejsca, element wyposażenia. Aby zyskać dodatkowe miejsce, pralka może włożona do szafki łazienkowej. 

Szafki na pralkę to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala zyskać dodatkowe półki i zagospodarować miejsce nad pralką, które z reguły jest niewykorzystane. Szafka nie tylko jest funkcjonalna, ale i ładnie wygląda. Ma uniwersalny charakter, pasujący do każdego stylu. Szafka najczęściej jest biała, ale można ją również dokupić w innej kolorystyce, dopasowanej do wnętrza. W szafce z powodzeniem można przechowywać środki do prania, kosmetyki czy ręczniki. Szafka do łazienki musi być wykonana z wytrzymałego, dobrej jakości materiału.

Dzięki temu będzie wyglądać idealnie przez długi okres. W łazience bardzo ważne jest oświetlenie. Tego typu pomieszczenia rzadko mają okna, więc nie ma dostępu światła słonecznego. Warto zamontować kilka źródeł światła. Powinno być na suficie, nad umywalką, lustrem. Podświetlane mogą być również szafki lub półki. W łazience często są wykonywane dokładne zabiegi kosmetyczne, dlatego światło musi być mocne i wyraźne. W łazience jest przechowywane dużo kosmetyków, ręczniki, dlatego idealnie sprawdzą się szafki i regały. W łazience ważna są również dodatki. To one stanowią dopełnienie stylu, nadają charakteru i indywidualności. Dodatki tj. dywanik, kubki, koszyczki czy mydelniczki mają tę zaletę, że można je często wymieniać. Dzięki temu łazienka może szybko się zmienić.

Łazienka najczęściej jest samodzielnym pomieszczeniem, jednak czasami zdarza się, że jest połączona z sypialnią. Takie rozwiązanie często występuje w domkach jednorodzinnych, które posiadają dwie łazienki. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. Dzięki przesuwnym drzwiom łazienkowym można zyskać sporo miejsca, poza tym wyglądają one dużo lepiej i subtelnej niż tradycyjne drzwi, nadają przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Drzwi przesuwne mogą być naścienne, ale są również modele z ościeżnicą, które nadają się do konstrukcji zabudowanych. Drzwi warto zaopatrzyć w samozamykacze, które powodują automatyczne zamknięcie. Drzwi przesuwne występują w różnych stylach i wariantach kolorystycznych. Z powodzeniem można wybrać model idealnie dopasowany do łazienki. 

Urządzenie łazienki to trudne, ale wykonalne zadanie. Warto wybrać styl i do niego dopasować pozostałe elementy.

Zostaw komentarz

17 + 19 =