Formy zabawy, które niosą ze sobą walory edukacyjne

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawa jest jedną z głównych aktywności dzieci, już od wieku niemowlęcego. Z tego właśnie powodu odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju. Czas wczesnego dzieciństwa jest także okresem największej chłonności umysłu, gdyż dzieci szybko i łatwo przyswajają nowe informacje. Z dużym zaciekawieniem poznają też otaczający je świat. Dlatego też warto zaproponować taki sposób nauki, który łączy zabawę z elementami edukacyjnymi. Jakie zabawy wykorzystać w tym celu? O czym należy pamiętać?

Bo w zabawie jest ciekawiej

Zabawa, która ma posiadać walory edukacyjne, musi być przede wszystkim dopasowana do potrzeb i możliwości maluchów. Nie możemy mieć zbyt dużych wymagań, ani nie proponować zbyt skomplikowanych form, gdyż skutkować to może jedynie zniechęceniem i frustracją małego człowieka. Musimy także pamiętać, by nie zmuszać dziecka do proponowanej przez nas zabawy, gdyż jego udział powinien być dobrowolny. Czasami wystarczy jedynie być otwartym i pozytywnie nastawionym, przez co maluch chętniej skorzysta z naszej propozycji.

Aby przeprowadzić zabawy o walorach edukacyjnych, nie musimy posiadać profesjonalnych pomocy dydaktycznych. Czasami wystarczą podstawowe zabawki i przedmioty, które z powodzeniem znajdziemy w każdym domu. Mowa tu o przyborach plastycznych, kasztanach, łyżkach itp. Niezbędna jest także pomysłowość i wyobraźnia rodzica. Czasami warto pomyśleć o takich pomocach jak karty edukacyjne – możemy je kupić lub wykonać własnoręcznie. Przykładem takich zabaw jest, chociażby lepienie z plasteliny, ciastoliny czy pozostałymi masami plastycznymi. Znana wszystkim zabawa klockami może także nieść szereg walorów edukacyjnych – dziecko przelicza, nazywa kolory i konstruuje budowle, przez co uczy się logicznego myślenia. Wspólne gotowanie jest okazją do przyswojenia nazw poszczególnych produktów, miar i wag. Znane i lubiane przez wszystkich planszówki czy też gry z wykorzystaniem kart edukacyjnych może być świetną rozrywką dla całej rodziny, która przy okazji rozwinie wiele umiejętności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kamper – jakie jego wyposażenie oferuje wypożyczalnia?
Kamper – jakie jego wyposażenie oferuje wypożyczalnia?
Wycieczka kamperem – krajowa lub zagraniczna, wydaje się marzeniem wielu osób. Ten sposób podróżowania staje się coraz bardziej popularny, dlatego […]
Zalety robienia zakupów w galeriach handlowych?
Zalety robienia zakupów w galeriach handlowych?
Za oknem pierwszy śnieg. To jeszcze wciąż jesień i temperatury nieco powyżej zera. Wzdrygasz się na samą myśl o tym […]
Informatyka i magazynowanie – jak to połączyć?
Magazyny to przestrzenie przeznaczone stricte do składowania różnych ładunków. Odbywa się w nich na co dzień mnóstwo czynności logistycznych, które […]
Ostatnie wpisy
Polecamy