W ostatnim czasie w budownictwie coraz częściej odchodzi się od stawiania tradycyjnych budowli murowanych, na rzecz lekkich konstrukcji stalowych. Stal to wytrzymały materiał, który może być wykorzystywany do budowy hal magazynowych lub produkcyjnych. Podobnie jak beton wymaga jednak regularnej konserwacji i kontroli stopnia zużycia.
Do łączenia stalowych elementów najczęściej używa się śrub, nitów lub spawów. Aby postawiona konstrukcja była stabilna i bezpieczna, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość połączeń. Zdarza się, że wykonane spoiny mają wady, które negatywnie wpływają na nośność i wytrzymałość konstrukcji. Dodatkowo obiekty oddane do eksploatacji narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą przyczyniać się do pojawiania się ognisk korozji.
Do systematycznego badania konstrukcji wykorzystuje się badania nieniszczące. Najbardziej powszechna jest metoda wizualna wykorzystująca nieuzbrojone oko ludzkie, a także lupy, lustra lub endoskopy. Alternatywnym sposobem sprawdzania jakości obiektów konstrukcyjnych są badania PT, nazywane również penetracyjnymi. Ich istota polega na naniesieniu na badany element specjalnie przygotowanego preparatu, który wnika w głąb materiału. Po usunięciu nadmiaru preparatu stosuje się tzw. wywoływacz. Przy jego użyciu możliwe jest wykrycie wad materiałowych oraz występujących nieciągłości. Metoda ta pozwala na dokładną diagnostykę konstrukcji.