Transport drogowy posiadać może szeroki zakres definicji. W skrócie, jest to działalność gospodarcza umożliwiająca świadczenie różnorodnych modeli przewozu (od osób, po rzeczy). I tak transportem drogowym nazwiemy zarówno usługi autokarowe (krajowe oraz zagraniczne), jak i przewożenie materiałów stałych, gazów czy cieczy odbywające się na lądzie. Aktualnie tą gałęzią usług zajmuje się wiele mniejszych i większych firm przewozowych, które oferują różne opcje przetransportowania zleconych elementów.
W transporcie dla firm wyróżniamy parę rodzajów transportu drogowego. Należy tutaj wymienić dwie podstawowe, czyli: Krajowy Transport Drogowy oraz Międzynarodowy Transport Drogowy. Pierwszy, jak sama nazwa nam wskazuje, odpowiada za przewóz na terenie kraju (miejsce odbioru, przewóz towaru oraz punkt jego dostarczenia muszą znajdować się na jego obszarze). Niezbędne jest również, aby pojazd wykorzystywany w tym modelu był zarejestrowany na terenie Polski.
Natomiast drugi rodzaj opiera się na podobnym funkcjonowaniu do pierwszego, z tym że w tym przypadku pojazd z towarem musi przekroczyć granicę. Co więcej, w tym wypadku środek transportu nie musi być zarejestrowany na terytorium naszego kraju.
W usługach transportowych każdego kierowcę obowiązuje posiadanie licencji. Aby zajmować się zawodowo transportem drogowym nie tylko założyć musimy firmę, ale i uzyskać wymienioną licencję. Ta wydawana jest na określony czas działania – zakres jest całkiem szeroki, gdyż wynosi od 2 do nawet 50 lat.