Wizyta u lekarza medycyny pracy – jak wyglądają badania i kto musi je wykonać?

Wykonywanie określonej pracy zawodowej wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Aby zapobiec zdiagnozować ewentualny problem, każda osoba podejmująca określony zawód powinna przystąpić do specjalistycznego badania u lekarza medycyny pracy. Jak ono wygląda i dla kogo jest ono obowiązkowe?

Kiedy wizyta u lekarza medycyny pracy jest konieczna? 

Uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania określonych czynności jest konieczne w karierze naukowej i zawodowej. Wizyta u lekarza medycyny pracy poprzedza rozpoczęcie pracy na określonym stanowisku oraz studiowanie na danym kierunku studiów. Takie zaświadczenie potwierdza czy dana osoba jest zdrowa i może wykonywać określone obowiązki zawodowe. Pozytywny wynik badania jest również konieczny do rozpoczęcia kursu nauki jazdy i uzyskania później prawa jazdy. Orzeczenie jest wymogiem uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę. 

Gdzie znaleźć lekarza i jak wygląda badanie? 

Pierwszym krokiem jest znalezienie przychodni i lekarza. Chociażby na stronie http://diagnozis.opole.pl/lekarz-medycyny-pracy/ można znaleźć lekarzy medycyny pracy z Opola. Po rejestracji wizyty i wypełnieniu formalności, lekarz zaprasza pacjenta do gabinetu. Oprócz wywiadu i podstawowych badań diagnostycznych, wykonuje również bardziej zaawansowaną diagnostykę pod kątem chorób zawodowych. W zależności od przyszłych obowiązków, mogą być tutaj konieczne prześwietlenia, badania słuchu i wzroku czy testy pod kątem alergii na konkretne alergeny. Badanie jest ściśle związane z czynnikami ryzyka w danej pracy.

Zostaw komentarz

trzynaście + piętnaście =