Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których decydujemy się na energooszczędne źródła energii, jest chęć zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. W naszych warunkach klimatycznych jest to bowiem zazwyczaj główna część nakładów przeznaczanych na utrzymanie domu. Dla wielu osób duże znaczenie ma również aspekt ekologiczny – mniejsze zużycie energii jest bowiem korzystniejsze dla środowiska naturalnego.
Warto sobie uświadomić, że energooszczędność wiąże się z koniecznością zamontowania w domu specjalistycznych urządzeń służących do pobierania ciepła z otoczenia lub prądu z instalacji elektrycznej. Coraz większą popularnością cieszą się np. pompy ciepła – zwłaszcza wersje powietrze/woda. Tego rodzaju sprzęty wykorzystują do ogrzewania prąd i nie wymagają obsługi.
Ponadto, są stosunkowo tanie w eksploatacji, choć trzeba podkreślić, że zakup samego systemu to znaczny koszt – około 20000 złotych. W dłuższej perspektywie czasu wydatek ten zwraca się jednak z nawiązką. Coraz więcej właściciel domów jednorodzinnych decyduje się również na zamontowanie na dachu paneli zwanych fotowoltaicznymi.
Pobierają one energię z promieni słonecznych i umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania nawet o około 80%, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. Na uwagę zasługuje fotowoltanika w Piekarach Śląskich, bo działa tutaj kilka znanych w całej Polsce firm. Inne popularne urządzenia energooszczędne to:
– piece akumulacyjne – specjalne grzejniki, które gromadzą ciepło w trakcie obowiązywania tańszej taryfy za prąd, a następnie wykorzystują je do ogrzewania domu przez resztę doby
– kotły elektryczne – nie wymagają obsługi i są w pełni automatyczne
– ogrzewanie podłogowe – kable, maty albo folie grzewcze, umieszczane w tzw. warstwie jastrychu, a także pod płytkami lub panelami (elementy te można dostać w każdej hurtowni elektrycznej, takiej jak ta http://www.grodno.pl/hurtownia-elektryczna-warszawa-ursynow.html)