Obuwie skórzane jest bardziej eleganckie, wygodniejsze i bardziej przyjazne dla stóp niż buty wykonane z tworzyw syntetycznych. Buty ze skóry, niezależnie od tego, czy są to ciężkie trapery, lekkie baleriny czy modne botki, wymagają prawidłowej pielęgnacji. Właściwie wyczyszczone, wypastowane lub zaimpregnowane zachowają na dłużej nie tylko elegancki wygląd, ale też walory użytkowe. O czym należy pamiętać w czasie pielęgnacji takiego obuwia?
Obuwie ze skóry licowej charakteryzuje się dość dużą odpornością na zabrudzenia oraz wilgoć, ze względu na swoją gładką, błyszczącą powierzchnię. Buty wykonane z gładkiej skóry czyścimy dwuetapowo. Najpierw, za pomocą miękkiej szczotki lub lekko wilgotnej szmatki, usuwamy wszelkie widoczne zabrudzenia. Pozbywamy się kurzu i resztek błota, uważając, aby nie zadrapać powierzchni buta. Butów skórzanych nie należy zamaczać w wodzie. Następnie, można przejść do nałożenia preparatu do pielęgnacji obuwia skórzanego. Może mieć on postać pasty, balsamu lub pianki. Produkty tego typu zawierają w swoim składzie najczęściej woski, oleje mineralne i substancje zmiękczające, dzięki którym skóra zostaje zabezpieczona przed wilgocią i pękaniem, zyskując dodatkowo piękny połysk.
Obuwie ze skór szorstkich, takich jak zamsz czy nubuk, wymaga specjalnej pielęgnacji. Po pierwsze, do wstępnego oczyszczenia takiego rodzaju skóry nie używamy wilgotnej szmatki ani gąbki, a specjalnej gumowej szczoteczki. Pozwala ona na usunięcie zewnętrznej warstwy kurzu. Następnie, warto skorzystać ze szczotki miedziano-nylonowej, która przywróci uporządkowaną strukturę włosia i usunie głębsze zabrudzenia. Po oczyszczeniu butów z wszelkich zanieczyszczeń, należy zabezpieczyć je przed wilgocią za pomocą specjalnego impregnatu do skór szorstkich. Produkty takie dostępne są w formie łatwych w aplikacji sprayów.