Na jaki rodzaj opału zamienić węgiel?

O tym, że węgiel jest bardzo szkodliwy dla środowiska, wiemy już chyba wszyscy. Podczas jego spalania wytwarza się wiele toksycznych substancji, które przez komin wędrują wprost do atmosfery. Wystarczy, że wyjdziemy na zewnątrz i już wdychamy to, co sami spaliliśmy w piecu. Dlatego czas najwyższy, byśmy poszukali bardziej opału bardziej przyjaznego dla środowiska.

Ekologiczne palenie

Przede wszystkim nie należy kupować najgorszego i najtańszego rodzaju węgla. Warto również wyposażyć się w nowszy kocioł, który sam w sobie będzie bardziej ekonomiczny. W takim przypadku będziemy wykorzystywać ekogroszek, specjalną odmianę węgla, która pozbawiona jest wielu niebezpiecznych i szkodliwych związków. W przypadku starszego typu pieca to paliwo niekoniecznie będzie się spalać dobrze, dlatego powinniśmy od razu rozważyć instalację czegoś nowszego. Mając współczesny kocioł będzie się nam też grzało o wiele wygodniej, bo wiele rzeczy wykona za nas automatyka.

Alternatywne paliwa

Jeżeli mamy już nowoczesny, ekonomiczny piec, możemy również pomyśleć o skorzystaniu z bardziej ekologicznych paliw. Jednym z nich jest pellet, który tworzony jest z różnego rodzaju odpadków drewnianych, stanowiących biomasę. Do jego poprawnego wykorzystania potrzebna będzie nakładka na retortę pieca, a także wprowadzenie pewnych zmian do jego sterownika. Najczęściej trzeba je dobrać metodą prób i błędów, a gdy już się uda to ogrzewanie będzie równie efektywne jak w przypadku ekogroszku. Z komina natomiast będzie wydostawał się o wiele czystszy i mniej toksyczny dym.

Zostaw komentarz

osiemnaście − 11 =