Jeśli zdecydowaliśmy, że nasz dom będziemy ogrzewać, przy użyciu pompy cieplnej, z pewnością zadajemy sobie pytanie jak wygląda montaż pomp ciepła, jakie są jego koszta i czy możemy wykonać sami ten manewr?
Przede wszystkim bezpieczeństwo i jakość: nie zalecana jest samodzielna próba montażu – po pierwsze narażamy własne bezpieczeństwo, a po drugie jakość pracy urządzenia. Nie próbujmy zatem montować pompy na własną rękę a postawmy na specjalistów w tej dziedzinie. Wiele firm, które zajmuje się dystrybucją takich sprzętów, oferuje również ich profesjonalny montaż (niekiedy nawet bez dodatkowych opłat lub za symboliczną kwotę).
Montażu najlepiej dokonywać na etapie budowy domu (zaleca się montaż pompy pod fundamentami, tak, by nie doprowadzić do przenikania wilgoci do budynku i nie narażać całości konstrukcji). Celem instalacji dolnego źródła, wykonuje się odpowiedniej głębokości odwiert (zwykle na etapie wznoszenia ścian), następne (po zapuszczeniu sond), doprowadza się rury do studzienki rozdzielającej dolnego źródła. Po zamontowaniu studzienki należy oczekiwać aż prace budowlane dotrą do ukończenia dachu i stolarki budowlanej. Wówczas będzie można przystąpić do układania rur ogrzewania podłogowego. W tym celu na betonowej wylewce układa się specjalną folię, na którą nałożyć trzeba styropian oraz styropian z folia aluminiową. Przy ścianach stosuje się specjalne taśmy, zapobiegające uszkodzeniu posadzki. W kotłowni należy umieścić drugi element pompy (górne źródło) i jak najszybciej uruchomić urządzenie celem weryfikacji prawidłowości działania, ale również wygrzania jastrychu, co przyspieszy prace związane montażem podłogi.
Jeśli interesuje Ciebie szybki i sprawny montaż klimatyzacji Kraków i okolice obsługuje firma Waso Klim, która ma pracowników na najwyższym poziomie.
Myślisz o zainwestowaniu w pompy ciepła? Sprawdź naszą ofertę: pompy ciepła Kraków.