W Japonii czytają ją wszyscy. Małe dzieci, młodzież szkolna, gospodynie domowe i zabiegani urzędnicy w zatłoczonych kolejkach tokijskiego metra. Manga to fragment historii, kultury i dziedzictwa narodowego Japończyków. Również na zachodzie ma szerokie grono swoich wiernych fanów. Komiksy tłumaczone są na wiele języków, w tym także polski, co zobaczyć można na stronie https://pointgames.pl/japonskie-komiksy-manga,c52,pl.html. Co sprawia, że te czarno-białe, rysunkowe historyjki są tak popularne?
Historia japońskiego komiksu sięga wielu setek lat. Mimo że słowo „manga” i znany nam dzisiaj styl rysowania weszły do świata kultury dopiero w XVIII wieku, to wielu znawców komiksu upatruje jej początku wręcz w XIII wieku naszej ery. Wtedy to powstawały pierwsze ryciny obrazujące najważniejsze wydarzenia w historii kraju. Natomiast za ojca współczesnej mangi uznać można Osamu Tezukę. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania rysownik. Tuż po drugiej wojnie światowej, zainspirowany amerykańskim światem Walta Disneya, zapragnął stworzyć rysunkowe historie, które porywałyby tłumy. Dzisiaj jego komiksy należą do kanonu nie tylko sztuki wizualnej, ale i japońskiej literatury.
Wśród historii opisywanych i ilustrowanych w komiksach rodem z Japonii znajdziemy niemal wszystko. Od science-fiction, przez romanse, historie z dreszczykiem i komedie. Dostosowane są one do czytelników w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. To sprawia, że tak wielu jest ich odbiorców na całym świecie, a popularność mangi nie maleje, a wręcz rośnie.