Zabiegi manicure dla większości klientek stanowią nie tylko czas poświęcony pielęgnacji urody, ale również chwilę wytchnienia i relaksu od codziennych obowiązków. Klientki docenią profesjonalizm obsługi i przyjemną atmosferę salonu. Realizując ich oczekiwania nie wolno jednak zapominać, że jednym z najważniejszych elementów świadczenia usług pielęgnacyjnych jest dbałość o higienę, zarówno własną, jak i pomieszczenia oraz wykorzystywanego sprzętu. Akcesoria do manicure, takie jak cążki, nożyczki, spychacze do skórek, a także szpatułki i pilniki, są najczęściej narzędziami wielorazowymi.
Natychmiast po użyciu należy umieścić je w pojemniku na zużyte przyrządy wielokrotnego użytku. Po zakończeniu obsługiwania klientów, wszystkie zebrane w ten sposób akcesoria należy wstępnie oczyścić szczoteczką i zanurzyć w specjalnie przygotowanej wanience w roztworze syn stancji myjąco – dezynfekującej. Czas namaczania powinien odpowiadać wskazaniom podanym przez producentów środka dezynfekującego. Po zakończeniu dezynfekcji, akcesoria do manicure należy opłukać pod bieżącą bądź zdemineralizowaną wodą, osuszyć i zamknąć w jednorazowych torebkach, do ponownego użycia.
Akcesoria kosmetyczne o charakterze tnącym (czyli nożyczki czy cążki do skórek) muszą zostać dodatkowo poddane sterylizacji. Jeśli gabinet posiada własny sterylizator kosmetyczny, cała procedura jest dość prosta. Oczyszczone akcesoria umieszcza się w komorze sterylizatora i wybiera odpowiedni program działania. Należy pamiętać, aby narzędzia wyjęte z autoklawu opisać datą przeprowadzonej sterylizacji. Jeśli gabinet nie posiada własnego urządzenia sterylizującego, może skorzystać z usług sterylizatorni (tego typu usług są często świadczone przez szpitale). Innym rozwiązaniem może być stosowanie przyborów jednorazowych, jednak koszt takiego działania w perspektywie może przekroczyć koszty inwestycji w autoklaw i sterylizację na miejscu.